50 mln dla biznesu – inauguracja Black Swan

50 mln dla biznesu – inauguracja Black Swan

Black Swan to wynik współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju oraz przedstawicielek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. W ramach projektu, 50 milionów złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje, rozwój lub wsparcie biznesów z różnych branż. Pierwsza sesja otwierająca odbędzie się już 25 września w Warszawie.

Pomysł wspierania biznesu – w szczególności tego kobiecego, istniał już dużo wcześniej. Black Swan Fund od 2015 roku służył mentorkom z Sieci Przedsiębiorczych Kobiet do indywidualnego inwestowania w kobiece biznesy, działając w formie klubu inwestorek indywidualnych. Ze względu na duży potencjał programu, jego założycielki postanowiły rozwinąć projekt w prawdziwy fundusz inwestycyjny o większej skali i dać szanse wszystkim przedsiębiorcom, bez względu na branżę i płeć.

Black Swan Fund, który założyłyśmy ponad 3 lata temu w ramach działania Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, zainspirował nas do jeszcze mocniejszego zaangażowania w ten projekt. Naszym celem było stworzenie Funduszu, który na większą skale pozwoli wesprzeć biznesy z różnych branż. Inicjatywa wywodziła się z chęci wspierania kobiet, jednak obecna forma Funduszu Black Swan skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tej wyjątkowej inicjatywy

Kinga Nowakowska, inicjatorka Black Swan

27 lipca tego roku nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju a Black Swan reprezentowanym przez Kingę Nowakowską, Joannę Zielińską oraz inicjatorki Sieci Przedsiębiorczych Kobiet: Katarzynę Wierzbowską oraz Dorotę Czekaj. W ramach projektu Biznest, zostanie uruchomiony budżet w wysokości 50 mln zł, dzięki któremu inwestowanie w biznes będzie jeszcze łatwiejsze – Jesteśmy niezwykle dumne, że z naszej inicjatywy wspierającej kobiety w biznesie, powstał tak duży projekt, jakim jest fundusz Black Swan. Łącząc siły z Polskim Funduszem Rozwoju mamy okazję działać na wielką skalę i dać dostęp do kapitału innowacyjnym przedsięwzięciom biznesowym – dodaje Katarzyna Wierzbowska, Członek Zarządu.
Model finansowania nowego funduszu będzie, jak i w innych przypadkach, Biznest FIZ – czyli połowa pieniędzy pochodzić będzie od Polskiego Funduszu Rozwoju w formie pożyczki zwrotnej, a połowa z rynku, od aniołów biznesu. Przedstawicielkom Black Swan Fund udało się uzyskać od Polskiego Funduszu Rozwoju maksymalną kwotę dofinansowania – 25 milionów złotych. Pozostałe 25 mln zł zostanie zebranych z rynku. Fundusz, który będzie działać przez 8 lat, będzie inwestować w projekty z następujących branż: Fintech, ICT, e-commerce i marketplace’y, digital publishing, EdTech, moda i design oraz ekologia i OZE.

Dzięki programowi Biznest FIZ, jako Black Swan, mamy ofertę dla osób, które zastanawiały się nad możliwością uczestnictwa w inwestycjach typu venture, które były do tej pory dla nich niedostępne, a sama rola inwestora ograniczała się do nabywania jednostek uczestnictwa, obligacji czy inwestowania na giełdzie. Dajemy możliwość stania się inwestorem venture przy obsłudze i wsparciu profesjonalistów.

Joanna Zielińska, Dyrektor Zarządzająca

Powiązane artykuły
Weź udział w Konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i odkryj w sobie lidera

17 października 2018 w Centrum Konferencyjnym Polin odbędzie się XIII konferencja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie lider przyszłości. Kim jest? Jakie ma cechy? Czy można się nim stać, czy trzeba się nim urodzić? Na te pytania odpowiedzą zaproszeni goście, którzy nie tylko podzielą się swoją wiedzą, ale także postarają się zainspirować kobiety do brania spraw w swoje ręce.
5. edycja akceleratora Biznes w Kobiecych Rękach

Za nami już 4 edycje naszego kompleksowego programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach – czas na kolejną - rekrutujemy do 5. edycji!
#17 wieczór BE THE CHANGE po raz pierwszy w Krakowie!

Kasia Wierzbowska i Dorota Czekaj, inicjatorki Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, zachęcone sukcesem cyklu spotkań BE THE CHANGE w Warszawie, zorganizowały 17 edycję tego wydarzenia w Krakowie, w stylowej Willi Decjusza.BE THE CHANGE to cykliczne spotkania networkingowe z s
SMARTER TOGETHER – łączymy biznes z technologią

Smarter Together to temat XII już konferencji organizowanej przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Zdominują ją rozważania o szeroko rozumianej współpracy i najnowszych technologiach. Partnerstwo w biznesie jest podstawą efektywnego rozwoju w każdej działalności, a technologia to przyszłość rynku pracy, dlatego jednoczenie tych sfer i trafne odczytywanie jej przesłań ma kluczowe znaczenie – podkreśla Katarzyna Wierzbowska, Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.